Gázfejlődés
A kémiai reakciók során gyakran észlelünk gázfejlődést. A fejlődő gázok jellemzőek arra az anyagra, amiből keletkeztek, így egy ismeretlen reakció esetén a fejlődő gázok azonosítása fontos információt ad az ismeretlen anyagról.
Minden olyan reakciót, melyben a reakció terméke közönséges körülmények között gázhalmazállapotú és az az oldattal érintkező légtérbe is kerül, gázképződéses reakciónak nevezünk. Legtöbbjük a sav-bázis reakciótípusba tartozik, de számos gázképződéssel járó redoxi reakció is ismeretes. A gázfejlődés legtöbbször heves pezsgés formájában jól észlelhető. Egzakt ellenőrzés azonban mindig ajánlatos, mivel néha a reakcióhő okozta forrás is idéz elő pezsgést, másrészt pedig ha a képződő gáz jól oldódik vízben (pl. NH3 vagy SO2), akkor előfordul, hogy pezsgést egyáltalán nem tapasztalunk.
A gázfejlődés észlelésénél a látás mellett más érzékszervi észlelések – a szaglás és hallás – is szerepet kapnak. Például vizes oldatban a
SO32– + 2 H+H2SO3H2O + SO2
reakció során a kén-dioxid viszonylag jó vízoldhatósága miatt alig vehető észre gázfejlődés, ellenben a SO2 jellemző fojtó szaga már kis koncentrációban is jól érezhető.
Az apró, szemmel szinte észrevehetetlen gázbuborékok szétpattanása a folyadék felszínén például jól hallható.
A légtérbe kerülő gázok észlelése, kimutatása az érzékszervi vizsgálatok mellett kémiai reakciókkal végezhető el megbízhatóan.
A gázfejlődéssel járó reakciók egyirányúak, a gáz eltávozik a reakcióból. Pl. Zn (sz) + HCl (aq) → ZnCl2(aq) + H2 (g) Cink + hidrogén-klorid cink-klorid + hidrogén
A legfontosabb gázfejlődéssel járó reakciók az alábbiakban foglalhatók össze:
1. Gyenge és illékony sav sójához erős savat adunk. Az erősebb sav kiszorítja sójából a gyengébbet. Pl.:
1. Gyenge és illékony sav sójához erős savat adunk. Az erősebb sav kiszorítja sójából a gyengébbet. Pl.:
S + 2 H → H2S ↑ CN + H → HCN ↑
2. Gyenge, de savas közegben instabil, illetve melegítésre bomló sav sójához erősebb savat adunk. Pl.:
2. Gyenge, de savas közegben instabil, illetve melegítésre bomló sav sójához erősebb savat adunk. Pl.:
SO3 + 2 H → H2SO3 → H2O + SO2 ↑ CO3 + 2 H → H2CO3 → H2O + CO2 ↑3. Gyenge, illékony, vagy lúgos közegben instabil, illetve melegítésre bomló lúg sójához erősebb lúgot adunk. Pl.:
NH4 + OH → H2O + NH3 ↑
4. Redox reakciók során gyakran illékony termék keletkezik. Igen nagyszámú reakció tartozik ide. Pl. fémek savban oldása a fém és a sav minőségétől függően különböző gázok fejlődésével jár:
4. Redox reakciók során gyakran illékony termék keletkezik. Igen nagyszámú reakció tartozik ide. Pl. fémek savban oldása a fém és a sav minőségétől függően különböző gázok fejlődésével jár:
Zn + 2 HCl → ZnCl2 + H2 ↑
Cu + 2 H2SO4 → CuSO4 + SO2 ↑ + 2 H2O
A sütőpor reakciója az ecettel széndioxidot termel, ezt úgy lehet bizonyítani, hogy az égő gyufa elalszik ha odarakjuk.
A sütőpor reakciója az ecettel széndioxidot termel, ezt úgy lehet bizonyítani, hogy az égő gyufa elalszik ha odarakjuk.
A mindennapi életben is tapasztalunk gázfejlődést, pl. növények trágyázásánál, vagy amikor a bor erjed, azért kell mindig egy gyertyát vinnünk magunkkal a picébe, mert CO2 fejlődik, és nem biztos, hogy van elég oxigén.
Redoxi-folyamatok
Redoxi folyamatoknak nevezzük azokat a kémiai reakciókat, amely folyamatokban az egyik reakciópartner felvesz, a másik pedig veszít, lead elektronokat. Az elektront leadó partner oxidálódik, oxidációs száma nő. Ezek a reakciópartnerek a redukálószerek. Az elektront felvevő partner redukálódik, oxidációs száma csökken. Ezek az oxidálószerek. A redukciós és az oxidációs folyamat nem választható el egymástól, ha valamely anyag redukálódik (azaz elektront vesz fel) kell, hogy legyen egy reakciópartner ami oxidálódik (azaz elektront ad le). A redox reakcióban több molekula is részt vehet, azaz több anyag is oxidálódhat vagy redukálódhat, de itt is egyértelműen kijelölhető, hogy mely anyag oxidálódik és melyik redukálódik, továbbá a leadott és felvett elektronok száma megegyezik egymással. Az esetek döntő többségében azonban egyértelműen kijelölhető egy redox pár, azaz kijelölhető, hogy melyik molekula (illetve a molekula mely atomja) oxidálódik és melyik molekula redukálódik. Példa: 2 H2 + O2 = 2 H2O A fenti folyamat leírása: a hidrogéngáz (H2) égése oxigén (O2) jelenlétében. A hidrogén oxidálódik, miközben az oxigén redukálódik. (Az oxigén oxidálja a hidrogént.) Az elemi oxigén illetve hidrogén gáz oxidációs száma 0 (nulla). A reakció során a hidrogén atomok oxidációs száma eggyel nőtt (+1 lett), miközben az oxigéné -2. Mivel a keletkezett vízmolekulában két hidrogén és egy oxigén alkot vegyületet, az oxidációs számok összege zérus (0).
Oxidálószerek lehetnek: a nagy elektronegativitású elemek, jellemzően a VI. és VII. főcsoport elemei, valamint olyan vegyületek (molekulák, ionok), melyekben magas oxidációfokú elemek találhatók (pl.: MnO−4, Cr2O2−7, H2O2)
A redukálószerek elektron leadására hajlamos elemek, különösen az első két főcsoport tagjai (alkáli- és alkáliföldfémek valamint a hidrogén), de a legtöbb fém és néhány nemfémes elem (pl.: szén, nitrogén) is képes redukáló ágensként szerepelni a redox folyamatokban.
Gázok
Hidrogén
Színtelen, szagtalan, a legkisebb molekulatömegű gáz, mely oxigénnel heves reakcióban vízzé egyesül (durranógáz). Így nagyobb mennyiségben csak megfelelő óvintézkedések mellett fejleszthető. A hidrogén gáz éghető és redukáló hatású.
Szén-dioxid
Színtelen, szagtalan, a levegőnél nehezebb, savas karakterű gáz, mely az égést nem táplálja. Széntartalmú anyagok oxigéndús közegben történő égetése során keletkezik.
Hidrogén-cianid
Színtelen, keserű mandulaszagú, gyengén savas karakterű, redukáló és nagyon erősen mérgező gáz, ezért cianidokkal mindig jól szívó fülke alatt szabad csak dolgozni.
Ammónia
Színtelen, szúrós szagú, a levegőnél könnyebb, bázikus karakterű gáz, mely kissé redukáló hatású.
Nitrogén-oxidok (NO, NO2)
A nitrogén-monoxid színtelen, szúrós szagú, redukáló hatású gáz, míg a nitrogén-dioxid vörösbarna, redoxi szempontból amfoter sajátságú gáz (oxidáló- és redukálószer is lehet).
Kén-hidrogén
A kén-hidrogén színtelen, záptojás szagú, gyengén savas karakterű, erősen redukáló hatású gáz.
Kén-dioxid
A kén-dioxid színtelen, fojtó szagú, savas karakterű és redukáló hatású gáz. Kén-tartalmú anyagok égetése során képződik, majd az atmoszférában kénsavvá oxidálódva a savas eső fő komponense.
Klór gáz
A klór sárgászöld színű, fojtó szagú, erélyes oxidáló és mérgező hatású gáz.
Bróm
A bróm vörösesbarna, illékony folyadék, gőze szúrós szagú és oxidáló sajátságú. Vízben mérsékelten, barnás színnel oldódik, de apoláris jellege következtében a szerves oldószerek, pl. szén-tetraklorid jobb oldószerei.
Jód
A jód ibolyásszürke, illékony, oxidáló sajátságú szilárd anyag. A brómhoz hasonlóan vízben mérsékelten, barnás színnel oldódik, míg szerves oldószerek jobban oldják.